Grupa LEGO wprowadziła na rynek bezpłatną aplikację na smartfony i tablety, zrealizowaną w technologii 3D. Aplikacja stanowi atrakcyjny dodatek do drukowanego katalogu LEGO na drugą połowę 2014 roku, bowiem w sensie dosłownym ożywia świat LEGO – wprawia w ruch miniludziki, pojazdy, a nawet budowle. Dzięki niej każda strona katalogu zamienia się na ekranie smartfona lub tabletu w krótki film, prezentujący, jak nieograniczone możliwości zabawy oferują klocki LEGO.
Nowy pomysł LEGO daje możliwość kartkowania papierowego katalogu w unikalny i nowoczesny sposób. Cały proces jest bardzo prosty. Należy ściągnąć aplikację ze sklepu internetowego na smartfona lub tablet i położyć urządzenie nad wybranym zestawem z katalogu LEGO. Aplikacja sprawia, że miniludziki LEGO, budynki i pojazdy zaczynają się poruszać, a filmik pokazuje, jakie możliwości oferuje dany zestaw LEGO: jak różnorodne modele, pojazdy i konstrukcje można zbudować z klocków i jak niesamowite przygody przeżywać w zabawie.
Film prezentujący LEGO® 3D Catalogue znajduje się pod linkiem www.youtube.com/watch?v=gTKQYa7LoDM&index=6&list=UUZ_zK2tNPClg09qk4oywuKQ
Aplikacja LEGO® 3D Catalogue odzwierciedla niezmienną od lat politykę grupy LEGO, której celem jest dostarczanie dzieciom twórczych i inspirujących doświadczeń poprzez zabawę oraz oferowanie im produktów, które idą z duchem czasu. Dlatego naturalnym etapem było wykorzystanie przez firmę możliwości, jakie dają smartfony i tablety, i połączenie świata rzeczywisty z wirtualnym. Katalog LEGO, bardzo popularny wśród fanów klocków LEGO, pokazuje całe portfolio firmy i jest nowym sposobem komunikacji z klientami.
– Digitalizacja stoi wysoko na liście priorytetów LEGO. Nieustannie pracujemy nad zgłębianiem możliwości rozwoju na tym polu i wykorzystywania zdobyczy najnowszej technologii – mówi Zdeňka Kučerová, CEEMEA Digital Activation Marketing Manager w LEGO Group.
Aplikacja jest dostępna bezpłatnie i dostosowana do urządzeń typu: iPhone, iPod, iPod Touch 4G, smatfony, tablety z systemem Android. Darmowy papierowy katalog LEGO można znaleźć w autoryzowanych sklepach LEGO.
FIRMA LEGO
Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Nazwa jest zbitką wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”. Dopiero w 1947 z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela – Godfred Kirk Christiansen – opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu. System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenia niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!
Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki Legoland istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.
W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technic, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej – Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym br. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.
Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi” ponad 5 miliardów ludzików LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi sztuki, filmu, architektów czy nauczycieli akademickich. Czy mogło być inaczej, skoro jedynym ograniczeniem w używaniu produktów LEGO jest ludzka wyobraźnia?
LEGO, the LEGO logo and the Minifigure are trademarks and/or copyrights of the LEGO Group. © 2014 The LEGO Group. All Rights Reserved.