„Mam nadzieję, że nigdy nie stracimy z oczu jednego – że to wszystko zaczęło się od Myszki”.
Walt Disney
Miki to urodzony bohater i wieczny optymista. Jest zabawny, bywa lekko złośliwy i skory żartów, ale kiedy trzeba, nie waha się nagiąć kilku zasad w słusznej sprawie. Miki jest rezolutny, a jego nieprzeciętna pomysłowość zawsze pozwala mu wydostać się z tarapatów. Dzięki sprytowi, odwadze i determinacji Miki jest zawsze górą. A najważniejsze, że uwielbia się śmiać. A my śmiejemy się razem z nim.
Myszki Miki zagościła w sercach wielbicieli na całym świecie od czasu swego debiutu w 1928 roku, kiedy to wystąpiła w pierwszej w historii udźwiękowionej kreskówce „Parowiec Willie”. Pierwszym animowanym bohaterem Walta Disneya nie była roztropna myszka, lecz królik imieniem Oswald. Walt stworzył Mikiego na podstawie myszy, która żyła w małym studiu w Kansas City, gdzie Disney tworzył swe pierwsze filmy rysunkowe. Początkowo Miki miał nazywać się Mortimer, jednak żona Walta Disneya, Lillian, stwierdziła, że to zbyt pretensjonalne imię dla myszki. Bohater o imieniu Mortimer pojawił się w kreskówce „Mickey’s Rival” („Rywal Mikiego”) z 1936 roku, gdzie walczył z Mikim o względy Minnie. Dziś Miki jest oficjalnym gospodarzem wszystkich parków tematycznych Disneya. Witał prezydentów, królów, premierów, książęta, gwiazdy i miliony fanów. Przez lata Miki zwiedził cały świat. Był nawet gościem nowojorskiej giełdy, gdzie uderzył w dzwon dając sygnał rozpoczęcia sesji.
Miki na dużym ekranie
Miki wystąpił w ponad 120 krótkometrażowych animacjach. 87 z nich powstało w latach trzydziestych. Pierwsze dwa filmy z Myszką Miki kosztowały wytwórnię po 2500 dolarów każda. Dziś budżety pełnometrażowych animacji ze studia Disneya sięgają 150 milionów dolarów. Miki zagrał w trzech filmach pełnometrażowych: „Fantazja” (1940), „Fun and Fancy Free” (1947) oraz „Kto wrobił Królika Rogera?” (1988); dwóch animacjach średniego metrażu: „Opowieść Wigilijna Myszki Miki” (1983) oraz „Książe i Żebrak” (1990); a także w dwóch serialach rysunkowych: „Produkcje Myszki Miki” (1999) i „House of Mouse” (2001). Do jego najsłynniejszej roli – ucznia Czarnoksiężnika w „Fantazji” – wizerunek Mikiego zmieniono dodając źrenice i nadając całej postaci bardziej przestrzenny wygląd. W 1932 roku Walt Disney otrzymał specjalnego Oscara za stworzenie Myszki Miki. Miki dwukrotnie pojawiał się na ceremonii rozdania Oscarów: w 1998 roku przekazał kopertę aktorowi Tomowi Selleckowi; w 1998 wraz z aktorką Jennifer Garner wręczał nagrodę dla najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego.
W 2004 roku na wideo ukazał się pełnometrażowy film z udziałem Mikiego i przyjaciół zatytułowany „Trzej Muszkieterowie”. Przed świętami tego samego roku można było po raz pierwszy zobaczyć Mikiego w komputerowej animacji „Twice Upon a Christmas”.
Czy wiesz, że…
* W parkach Disneya Miki może teraz kręcić nosem.
* We wszystkich kreskówkach uszy Mikiego skierowane są do przodu, bez względu na to, w którą stronę zwrócony jest Miki.
* Miki miał na sobie ponad 175 różnych strojów.
* W 1988 Miki wystąpił w kampanii zachęcającej uczniów do zapinania pasów w samochodzie.
* W 2014 roku w kanale Disney Junior swoją premierę będzie miał nowy program „Ruszaj się z Mikim i przyjaciółmi”.
* Miki znany jest na całym świecie. Jednak nie wszędzie pod tym samym imieniem. W Szwecji nazywa się Musse Pigg, w Chinach – Mi Lao Shu, a we Włoszech – Topolino.
* Animatorzy ukryli niezliczone podobizny Myszki Miki w parkach tematycznych.
Miki na scenie klubowej
Pierwszy Klub Myszki Miki powstał w 1929 roku w kinie Fox Dome Theatre w miejscowości Ocean Park w Kalifornii. Klubowicze spotykali się w sobotnie poranki i oglądali kreskówki, oczywiście z Myszką Miki. Należących do Klubu Myszki Miki obowiązywał ścisły kodeks zachowań. Mieli oni swoje specjalne powitanie i sekretny uścisk dłoni. Hymnem Klubu była piosenka „Minnie’s Yoo-Hoo”. Obsadę telewizyjnego „Klubu Myszki Miki” nazywano myszkieterami. Należeli do nich między innymi: Annette Funicello, Christina Augilera, Britney Spears, Keri Russel oraz Justin Timberlake i JC Chasez z *NSYNC.