Normy międzynarodowe dotyczące bezpieczeństwa zabawek serii ISO 8124 mają często ogromne znaczenie dla sprzedaży tych produktów poza Europą i Ameryką Północną. W wielu krajach konieczne jest wykazanie, że zabawki spełniają standardy określone w ustawodawstwie wybranego państwa. W ubiegłym roku kilka norm zostało zaktualizowanych, wprowadzono również nowe normy. W 2015 roku należy oczekiwać ukazania się kolejnych norm. Poniżej podsumowanie najnowszych informacji dotyczących norm bezpieczeństwa ISO odnoszących się do zabawek.
ISO 8124-1: właściwości mechaniczne i fizyczne
Zmieniona wersja normy ISO 8124-1 została opublikowana pod koniec 2014 roku. Zawiera ona dwie zmiany dotyczące wymagań i metod prób dla „zabawek strzelających, wirników i śmigieł” oraz „elementów łączących zabawki o zakończeniu zaostrzonym” (np. śruby, kołki). Zaktualizowano również wymaganie dotyczące podawania wieku (zgodnie z normą europejską). Teraz wystarczy podać wspólne ryzyko, nawet jeżeli wybrana zabawka może stwarzać wiele zagrożeń dla dzieci w wieku poniżej trzech lat, np. zawiera małe części i małe elementy kuliste. Inne aspekty normy są obecnie analizowane równolegle z pracami prowadzonymi przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) w celu określenia jednolitych wymagań dla linek, pasów, kabli elektrycznych itp. Oprócz tego rozważane jest włączenie do normy ISO 8124-1 wymagań, które są albo zostaną zawarte w normach europejskich bądź amerykańskich. Dokonywane jest szczegółowe porównanie normy ISO 8124-1, powiązanej z nią Normy Europejskiej EN 71-1 i amerykańskiej normy ASTM (części związane z ryzykiem mechanicznym) pod względem zaproponowania zmian, które umożliwią dalsze zharmonizowanie wymagań i metod prób dla tych trzech norm.
ISO 8124-2: palność
Uaktualniona wersja normy ISO 8124-2 opublikowana została w 2014 roku. Nowa wersja jest identyczna jak odpowiadająca jej Norma Europejska EN 71-2.
ISO 8124-3: migracja niektórych pierwiastków
W ubiegłym roku opublikowano zmianę normy 8124-3. Zmiana ta stwierdza, że w określonych warunkach można dokonać prób surowców (a nie tylko gotowego produktu) w celu wykazania zgodności. Norma 8124-3 określa wartości graniczne migracji dla ośmiu pierwiastków ciężkich w materiałach zabawek.
ISO 8124-4: zabawki ruchowe do użytku domowego
W 2014 roku opublikowano również zmienioną wersję normy 8124-4. Obejmuje ona obecnie wymagania dotyczące basenów (oparte na wymaganiach znajdujących się w normie EN 71-8) i wymagania wobec nadmuchiwanych zabawek ruchowych, np. małych nadmuchiwanych konstrukcji przeznaczonych do użytku domowego.
ISO 8124-5: całkowite stężenie niektórych metali ciężkich w materiałach zabawek
W 2015 roku ma zostać opublikowana norma 8124-5. Będzie ona obejmować metody określania całkowitej zawartości ośmiu metali ciężkich w materiałach zabawek. Jeżeli próby wykażą, że całkowite stężenie wybranej substancji jest niższe niż graniczna wartość migracji, będzie możliwość rezygnacji z bardziej kosztownych prób migracji, ponieważ migracja wybranej substancji z materiału zabawki nie może być wyższa niż całkowita zawartość substancji w materiale.
ISO 8124-6: niektóre estry ftalanowe w zabawkach i produktach dla dzieci
Norma ISO 8124-6 (opublikowana w 2014 roku) podaje metody prób (nie wartości graniczne) służące do określenia zgodności z wymaganiami odnośnie maksymalnej całkowitej zawartości niektórych ftalanów (stosowanych jako plastyfikatory) w materiałach zabawek, które są stosowane w wielu miejscach świata, włącznie z Europą. Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów dla Konsumentów jest w trakcie weryfikacji tej normy pod kątem uznania jej dla wykazania zgodności z amerykańskimi wymaganiami odnośnie ftalanów w materiałach zabawek. Podjęto nowe prace obejmujące wprowadzenie w przyszłej zmianie dalszych ftalanów i metod prób (przykładowo norma obejmuje obecnie sześć ftalanów, które są regulowane w zabawkach w UE i USA).
Projekt normy ISO 8124-7: farby do malowania rękoma
Niedługo odbędzie się ostateczne głosowanie odnośnie normy dotyczącej farb do malowania rękoma, która prawdopodobnie zostanie opublikowana w 2015 roku. Te metody prób są oparte na normie europejskiej określającej farby do malowania rękoma (EN 71-7).
ISO 8124-8: raport techniczny o wytycznych określenia wieku
W 2014 roku opublikowano przewodnik określania stosownej grupy wiekowej dla zabawki. Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) rozważa obecnie opublikowanie raportu technicznego jako dokumentu europejskiego.
Źródło: Toy Industries of Europe (TIE)
Toy Industries of Europe (TIE)
TIE jest stowarzyszeniem handlowym europejskiego przemysłu zabawkarskiego. Przemysł zabawkarski ma charakter silnie międzynarodowy i jest jednym z najbardziej dynamicznych sektorów biznesowych w Europie. Ponad 99 proc. sektora tworzą małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP), zatrudniające mniej niż 50 pracowników. Członkami TIE są spółki oraz stowarzyszenia krajowe z Bułgarii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, ze Szwecji, z Wielkiej Brytanii i regionu nordyckiego. Członkostwo w TIE jest możliwe dla spółek obecnych w Europie i stowarzyszeń krajowych z krajów członkowskich Unii Europejskiej (łącznie z krajami kandydackimi).
Należy pamiętać, że jedynym wzorcowym dokumentem prawnym jest tekst pierwotnej dyrektywy albo normy, oraz że informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady prawnej. Toy Industries of Europe (TIE) nie uznaje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do treści niniejszego dokumentu.